pati tv Pati Tv
www.Pati.tv Instagramwww.Pati.tv Youtubewww.Pati.tv Facebookwww.Pati.tv Twitter

Köpeklerde Tüy Dökülmesi Nedenleri

Köpeklerde tüy dökülmesi, zamanını tamamlamış veya hasar görmüş olan tüylerini, yenilenmiş ve tamamen sağlıklı tüylerle değiştirebilmek için bir senelik periyot süresünce tüy dökerler. ek olarak mevsim başlangıçlarında, değişen hava şartlarına uyum sağlayabilmek amacı ile tüy değiştirirler. Mevsim başlangıçlarında tüy değişikliği yaşanması köpeğin cinsi ile ilgili olarak çoğunlukla yılda bir kere veya iki defadır. Çift mantolu (double coat ) yani çift kat tüy tabakasına sahip köpeklerde, yoğun olarak ilkbahar ve sonbahar geçişlerinde tüy dökümü yşanması diğer köpeklere göre daha fazla olur. Bu durum çift mantolu köpekler için son derece normaldir.

Köpeklerde Tüy Dökülmesi Sebepleri

Yetersiz ve dengesiz beslenme

Köpeklerde yaşanan ya da yaşanması muhtemel hemen her hastalık beslenme ile direkt veya dolaylı olarak ilişkisi vardır. Köpeklerde Tüy dökülmesi durumu normalden fazla ise gözden geçirmeniz gereken ilk şey besleme hatalarıdır. Köpeğinizin beslanmesini dengeli bir şekilde sağlamanız gerekmektedir. Hayvansal ve bitkisel besinler dengesiz bir şekilde verilirse bu kötü beslenme sonucunda fazla tüy dökülmesi yaşanacak sorunlardan biridir.

Deri hastalıklar

Köpeklerde bir çok deri hastalıkları görülebilmektedir, deri hastalıklarının en önemli belirtilerinden biri tüy dökülmesidir. Özellikle deri üzerinde bölgesel tüy dökülmesi yaşanıyorsa bu kesinlikle deri hastalıkları yaşandığına dair bir belirtidir.

Dış parazitler

Köpekler ev hayvanları olmadıkları ve dış dünya ile temas halinde oldukları için dış parazitler de sık görülen bir sorundur ve kene, pire, uyuz gibi dış parazitlerin görülmesi aşırı kaşıntıya neden olmaktadır. Dökülmeler özellikle kulak arkası gibi bölgelerde görülmektedir. Parazitlerin yoğun olarak saklandığı bu bölgelerde aşırı tüy dökilmesi ve kelleşme gözlemlenmektedir.

Vitamin eksikliği ya da fazlalığı

Vitamin eksikliğinini tüy dökülmesine neden olduğu gibi, vitamin fazlalığı da bu soruna yol açabilmektedir. Bundan dolayı veterinizden bağımsız bir şekilde vitamin gibi takviyeleri kullanmanızı önermiyoruz.

Alerjik reaksiyonlar

Köpekler de aynı insanlar gibi allerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Bu durumun tespiti için veterineriniz ile iletişime geçmenizi öneriyoruz.

Stres

Köpeklerin insanlar gibi duygusal ve çevresel faktörler sonucu stres yaşadıklarını hepimiz biliyoruz. Sahip oldukları bu yapı köpeklerin kolaylıkla stres yaşamalarına neden olmaktadır ve köpeklerde stres sonucu yaşanacak sorunların biri de tüy dökülmesi sorunudur. Köpeklerde tüy dökülmesi özellikle yukarıda belirttiğimiz dış faktörler yani fiziksel etkenlerin olmadığı durumlarda göz ardı edilmemesi gereken ilk neden strestir.

Aşağıda başlıca tüy dökülme nedenlerini sıraladık:

 • Pire, kene, bit gibi parazitler
 • Mantar veya bakteriyel kaynaklı enfeksiyonlar
 • Allerjik reaksiyonlar
 • İç hastalıklar : Böbrek, karaciğer, tiroid, veya adrenal hastalıkları
 • Gebelik, süt salgılama
 • Sürekli yalama ile kendi kendini yaralama
 • Kanser
 • Bağışıklık sistemi çökmesi sonucu oluşacak hastalıklar
 • Güneş yanıkları

Etiketler: , , , ,

Yorumlar

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir