pati tv Pati Tv
www.Pati.tv Instagramwww.Pati.tv Youtubewww.Pati.tv Facebookwww.Pati.tv Twitter

Kedi Nezlesi – Fvr Virüsü

Bir arada yaşayan sokak kedilerin arasında en sık görülen hastalıklardan biridir. Kedi nezlesi olarak bilinen hastalık kedilerde görülen FVR ve FHV1 virüsünün neden olduğu oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğunlukla barınaklarda yaşayan ve temas halinde olan kedilerde sıkça görülebilir. bakımını üstlendiğiniz kediniz dışarı çıkıyor ve diğer kediler ile temas halinde bulunuyorsa bu hastalığın bulaşma ihtimali oldukça yüksektir, ayrıca iyi sterilize edilmemiş veteriner klinikleri de hastalığın bulaşmasına neden olabilmektedir.

Kedi Nezlesi Belirtileri

Kedi nezlesi olarak adlandırılan hastalığın ilk belirtileri olarak

 • Öksürme
 • Burun akıntısı
 • Kusma
 • Göz aklarında kızarıklıklar
 • Göz akıntısı (konjunktivite)
 • Yüksek ateş
 • İştahsızlıktır.

Yukarıda bahsettiğimiz belirtiler 4 ve 7 gün arasında sona ermektedir, bu dönemde bağışıklık düştüğü için diğer hastalıklara açık bir durum oluşabilir ve belirtilerin haftalarca sürmesine neden olabilir. Hastalık, Sinüzit ve akciğer ile göğüs duvarı arasında iltihaplanmaya neden olabilir.

Kedi nezlesi hamile kedilerde görülürse çoğunlukla gebeliğin altıncı haftasında, düşüğe neden olabilmektedir.

Genç kedilerde bu hastalığa yakalanmak, kronik yani kalıcı sinüs ve burun hasarına yol açabilir ayrıca göz kapanmalarına hatta göz kayıplarına neden olabilmektedir.

Kedilerimiz yiyeceklerini koku alma duyuları ile tespit ederler. Hastalık esnasında kedilerimiz koku alma duyularını kaybettikleri için yemek yiyemez, iştahsızlık yaşarlar ve hızlı kilo kaybına neden olur.

Kedi Nezlesi Tedavisi

Kediniz için yapacağınız en iyi koruma koruma yöntemi herhangi bir hastalığın görülmesini beklemeden kedinizin tüm aşılarının zamanında yapılmasına özen göstermeniz olacaktır. Kedi nezlesi hastalığına yakalandıktan sonra herhangi bir aşı yapılması mümkün değildir. Ayrıca hastalık görülmeye başlandığı anında bilinçsizce yapılan aşılama hastalık üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır.

Kedinizin bu hastalığa yakalandığını tespit etmeniz durumunda ve bahsettiğimiz belirtileri fark ettiğiniz anda vakit kaybetmeden bir veteriner hekim ile görüşülmelidir. Tedavi genellikle antibiyotikli ilaçlar ile sağlanmaktadır. Ek olarak göz ülseri görülmeye başlandığında hafif tuzlu su ve ılık çay ile günde 4-5 defa yapılacak göz temizliğine ek tedavi yöntemi ise antibiyotikli kremler ve antibiyotikli göz damlalarının kullanımıdır. Gözlerdeki akıntıların çapaklanmaların ilerlemesi göz kaybına neden olabilmektedir.

Hastalığa yakalanmış olan kedi için evde sıcak ve steril bir ortam sağlanmalıdır. Kedinizin dışarı çıkmasına izin veriliyorsa kedinizin tamamen iyileşmesi sağlanana kadar dışarıya çıkmasına izin verilmemesi gerekmektedir. Ek olarak birden fazla kedi aynı ortamda ise, diğer kediler ile temasının kesilmesi sağlanmalıdır. Hastalık yaşayan kedinin yiyecek kabları, tuvaleti ve oyuncakları diğer kedilerinkinde ayrılmalıdır. Kedi nezlesi hastalığına yakalanan dostlarımız bu dönemde koku alamadığı için yaşanan iştah kaybı ile başa çıkabilme açısından yüksek aromalı mamalar ve multi vitaminli yiyecekler tercih edilebilir.

Etiketler: , , , , ,

Yorumlar

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir