pati tv Pati Tv
www.Pati.tv Instagramwww.Pati.tv Youtubewww.Pati.tv Facebookwww.Pati.tv Twitter

Kedilerde Tüy Dökülmesi Nedenleri

Kedilerde Tüy Dökülmesi Nedenleri

Kedilerin Tüy Dökme Sebepleri

– Kedilerin beslenme alışkanlıkları önemlidir. Kediniz kendisi için üretilmiş uygun gıdalar ile beslenmelidir. Kedilere verilen basit ve kalitesiz mamalar tüy dökülesine sebep olabilir.

– İç parazit hastalığı kedinizin tüy dökmesine neden olabilmektedir.

– Kedinizi mümkün olduğunca stresten uzak tutmalısınız. Kedinizin tüylerinden rahatsız olup kestirmeniz kedinizi ekstra strese sokacaktır.

– Bahsettiğimiz bilgiler dışında kedilerinizin tüy bakımını yapmamanız, taramamanız, dermatolojik hastalıkların önemsenmeyip tedavi edilmemesi, periyodik olarak dış parazit tedavisinin yapılmaması, pit, pire ve kene ile mücadele edilmemesi gibi sebepler de aşırı tüy dökülmesine neden olur.

– Kedilerin kızgınlık ve gebelik süreçlerinde karşılaşılan hormon değişiklikleri de tüy dökülmesine neden olabilmektedir.

Kediler Neden Tüy Döker

Konjenital hipotrikoz bu hastalık aslında genetik bir problemdir. Bu problemle doğmuş kedi yavrularında hemen hemen dört ay süresince hiç bir şekilde tüy görülmez dört ay sonrasında ise kısa, seyrek ve ince tüyler gözlemlenir. Nadir de olsa bazı kediler doğumdan sonra henüz sekiz – on haftalıkken tüyler görülmeye başlansa da çıkan tüyler kısa sürede dökülebilmektedir.

Kortizon fazlalığı eğer kedinizin vücudunun değişik bölgelerinde simetrik açıya sahip tüy dökülmeleri gözlemleniyorsa ve kedinizin derisinde renk değişiklikleri gözlemleniyorsa tiroid sorunlarından kaynaklı kortizon fazlalığı söz konusu olabilir.

Uyuz kedinizin göz bölgesinde ve kirpiklerinde seyrelmeler, dökülmeler gözlemleniyorsa sebebi uyuz olabilir. Uyuz hastalığının gözlemlendiği alanda deri kızarıklıkları da görülebilmektedir. Bununla birlikte uyuz hastalığının sık görülmeyen bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz.

Eosinophilic granulom karın bölgesinde veya kalça bölgesindeki deride sık sık olarak görünen kızarıklıklar ve tüy dökülmeleri bahsettiğimiz durum yüzünde olabilir. Ayrıca bacaklarının arkasından kasıklarına doğru ilerleyen alanda gözlemlenen lezyon ve kabuklanmalar da bu hastalığa işaret edebilir.

Mantar kedinizin bedeninin belirli yerlerinde tüy dökülmeleri ve tüylerin seyreldiği bölgelerde görülen kızarıklıklar mantar hastalığı olasılığını yükseltmektedir. Bazı durumlarda ise sadece yüz ve kulak bölgesinde dökülmeler gözelenebilir fakat yine bu alanlardaki deride kızarıklık gözlemlenmektedir. Mantar ile savaşmak çok zorlu bir süreçtir, bu süreçte fazlasıyla sabırlı olmanız gerekiyor.

Kedilerin Tüy Dökmesi Nasıl Engellenir

Kedinizde tüy dökülmesini engellemek için önce beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi gerekmekte. Ek olarak kedinize B vitamini kullanarak bağışıklığını desteklemeniz gerekiyor. B vitamini doğal yol ile godalardan da alınabilir, B vitamini açısından en zengin gıda yumurtadır.

Etiketler: , , , ,

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir