pati tv Pati Tv
www.Pati.tv Instagramwww.Pati.tv Youtubewww.Pati.tv Facebookwww.Pati.tv Twitter

Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesi

Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesi

Kediler yaşam süreçleri boyunca sürekli tüy dökerler. Kedilerin tüy dökme durumları mevsim geçişlerinde normalden daha fazla olmaktadır. Kedilerde bölgesel tüy dökülmesi ise genel olarak bir hastalığın habercisi olmakla beraber stres kaynaklı da olabilmektedir.

Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmeleri

Kedilerin yaşamları süresinde tüy dökülmesi yaygın bir durumdur denilebilir. Kedilerde tüy dökülmesinin nedenlerinden çoğunluğu hormonal değişikliklerle ilgilidir. Özellikle hormon dengesi değişiklikleri kedilerin çiftleşme dönemlerinde yaşanmaktadır. Evde yaşayan ve kısırlaştırılmamış kediler çiftleşemedikleri için stres yaşayabilirler ve bu stres sonucunda genel ve bölgesel tüy dökülmeleri yaşanabilir. Bunun haricinde sinir sistemiyle ilgili rahatsızlıklar, cilt alerjileri, parazitler, kurtlar, mantar gibi birçok hastalık yüzünden de tüy dökülmesi ile karşılaşılabilir.

Bahsettiğimiz gibi kedilerde bölgesel tüy dökülmeleri genellikle bir problemin veya kronikleşme eğilimi gösteren hastalığın habercisi olabilir. Bu aşamada ayırmamız gereken en önemli nokta ırklara bağlı olarak özellikle kulak bölgesi ve göz çevresinde bulunan tüylerin seyrek görünmesi yada bu bölgelerde tüy bulunmaması normal bir durum olabilir. Bahsettiğimiz durum genellikle kısa tüy yapısına sahip kedi ırklarının kulak çevrelerinde bulunan tüyler normal görüntüye göre seyrek ve dökülmüş bir gibi gözlemlenebilir. Tüy dökülmesinin bir deri hastalığından kaynaklanıp kaynaklanmadığının en kolay tespiti dökülme yaşanan bölgede lezyon, kızarıklık, kaşıntı, kabarıklık gibi belirtiler görülmesidir.

Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesi Nedenleri

Kedilerde bölgesel dökülmeler fasla kortizon bulunmasından dolayı yaşanabilmektedir.
Yaşanan tüy dökülmesi simetrik açıya sahip ve deride koyu renkler görülüyorsa nedeni, kedinin metabolizmasında bulunan kortizonun normal değerlerden yüksek olmasıdır. Bu süreçte kedinizin tiroid değerlerinin de kontrol edilmesi faydalı olacaktır.

Mantar hastalığı nedeni ile kedilerde tüy dökülmesi belirli bölgelerde bu hastalığın görülmesi ve tüylerin döküldüğü bölgenin altındaki derinin kızarık olması mantar hastalığının belirtisidir. Mantar hastalığı genellikle yüz ve kulak bölgelerinde de gözlemlenmektedir.

Kedilerde bölgesel tüy dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri ve hastalık başladıktan sonra tedavisi en zor hastalıklardan biri de uyuzdur.

Bu süreç boyunca veterinerinizden destek almalısınız mantar veya uyuz gibi hastalıklar söz konusu ise bir kediden fazla gediye sahipseniz mutlaka diğer kedilerden ayırmanız gerekiyor.

Etiketler: , , , , ,

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir