pati tv Pati Tv
www.Pati.tv Instagramwww.Pati.tv Youtubewww.Pati.tv Facebookwww.Pati.tv Twitter

Fiv Nasıl Tedavi Edilir?

fiv tedavisi

Şu an için tespit edilen ve kesinleşmiş bir tedavi süresi olmamakla beraber dostlarımızın yaşam kalitesi ve yaşamsal fonksiyonlarını sorunsuz ve stabil bir şekilde devam ettirmek, virüs nedeni ile çökme tehlikesi altında olan bağışıklık sistemlerini tekrar ayağa kaldırmak ve kronik hale gelmesi muhtemel enfeksiyonlara karşı korumak amacı ile destek tedaviler uygulamaktadır.

Hastalık ile mücadele anti viral ilaçlar yolu ile yapılan mücadele ile devam eder. Bu tedavinin amacı virüsün üremesini ve çoğalmasını engelleyerek konforlu bir yaşam süresi oluşmasını sağlamaktır. Uygulanacak anti viral fiv tedavisi dostlarımızın sağlığını bozmak için pusuya yatan enfeksiyon, kronik hastalıklar, iç ve dış parazitlerden korunmasına yardımcı olacaktır.

Kontrol için kedilere test yapıp FIV pozitifleri diğerlerinden ayırmak gerekmektedir. Tabi bulaşma riskini azaltmak için kedileri evde tutmak, dışarı çıkışlarına izin vermemek gerekmektedir.

Kedilerinizi bu sinsi virüsten korumak için ise maalesef henüz geliştirilmiş FIV aşısı yoktur, aşı oluşturulmak için çalışmalar devam etmektedir.

Fiv virüsü yıllarca sessiz kaldığı belirti göstermeden seyrettiği için fark edilmesi zaman almakta fark edildiğinde ve geç müdahale edildiğinde ise geri dönüş çok zor olmakta hatta belirtiler görüldükten sonra tedaviye cevap alınamadığı için günler içinde kayıplar yaşanabilir.

Fiv Tedavisi

Kedisini sokaktan sahiplenme yolu ile almış olanlar yada sokakta yaşayan bir kedinin yavrusunu sahiplenmiş olanlar herhangi bir hastalık veya belirti göstermeden veteriner kliniğinde ucuz maliyetli fiv testini mutlaka yaptırmalılar. Sonraki dönemde kediniz hastalandığında yada operasyon gerektiren durumlarda eğer kediniz fiv virüsüne sahipse operasyona alınmamalıdır. Hasta kedi mutlaka stres yaşayacağı ortamda bulundurulmamalıdır ve her türlü stres ten uzak tutulmalıdır.

Fiv’den nasıl korunulur?

Fiv nedeni ile kedisini kaybetmiş bir kedi sahibinin deneyimini paylaşalım:

“”Kedim British Shorthair cinsiydi. Neşesi gayet yerinde hayat enerjisi yüksek bir kediydi. Bir gün üst dudağında uçuk çıktı, iltihaplı bir şeklide seyretti ve antibiyotikli kremlerle tedavisini sağladık fakat 10 gün kadar sonra uçuk aynı şekilde üst dudağının farklı bir bölgesinde göründü yine aynı tedaviyi uyguladık ve iyileşme sağlandı fakat kısa bir süre sonra kedimiz keyifsiz bir görüntü vermeye başladı. Duvara dönmüş uzun boş boş bakarken gözlemleyebiliyorduk. Kısa bir süre sonra soluk alışının normalden çok hızlı olduğunu fark ettik. Veterinere götürdüğümüzde solunum yolu rahatsızlığı yaşadığını ve ciğerlerinin su topladığını öğrendik. Gerekli tedaviler uygulandı fakat bağışıklılık sistemi çöktüğü için bir iyileşme olmadı. Bir iki gün sonra ise durumu daha da ağırlaştığı için veterinere götürdük, tam ciğerlerindeki su alınacakken güzel canım biricik kedimi bu sinsi hastalık yüzünden kaybettim. Gözümüz yaşlı taşıma kutumuz boş evimize döndük…””

Bu örneğe göre kedi sahiplenirken fiv esti yapılmış olsa ve buna göre fiv tedavisi uygulanmış olsa hastalıkların kronik hale gelmesini engelleyerek yaşam süresi uzatılabilirdi.

Fiv hakkında daha detaylı bilgi almak için burya tıklayınız.

Etiketler: , , , ,

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir