pati tv Pati Tv
www.Pati.tv Instagramwww.Pati.tv Youtubewww.Pati.tv Facebookwww.Pati.tv Twitter

Fiv nasıl bulaşır?

fiv nasıl bulaşır

Hasta sahiplerinin en sık sorduğu soru dostlarımızın bu bela hastalığa nasıl bulaştığıdır. Fiv nasıl bulaşır sorusunun cevabını ve merak ettiklerinizi sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Petlerimizin bu hastalığa bünyenin en savunması olduğu dönem 5-12 yaş arasıdır. Erkek kedilerde dişi kedilere göre daha hassas oldukları yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Virüs kedimize bulaştıktan sonraki süreçte yaşanacak hastalıklar kronik yani sürekli tekrarlayan bir seyir izlemektedir.

Hastalığın petlerimize bulaşması araştırmalarda temas yolu ile bulaşmadığı şeklinde olsa da ev kedilerinde yani ev dışına hiç çıkmamış kedilerde de görülmesi virüsün yayılma alışkanlığı açısından hayli korkutucudur. Bu etkenleri düşününce Fiv nasıl bulaşır sorusunun cevabı biraz daha karışık hale geliyor. Özellikle bağışıklılık sistemi düşük olan sokakta yaşayan kedilerinde fazlası ile ölümlere neden olur. Sokak kedileri arasında rekabet ve bölge koruma söz konusu olduğu için kavgalar yaralanmalar, ısırıklar ve derin tırmalamalara neden olur dolayısı ile virüsün bulaşması için gerekli ortam oluşmuş olur.

Fiv neden bulaşır?

Fiv nasıl bulaşır sorusunun bir diğer cevabı ise anne yolu ile yavrulara geçmesidir. Yavruları emzirme nedeni ile yavrulara virüs bulaşma nadir olsa da gerçekleşmektedir. Erkek petlerde hastalığın görülme sıklığı dişi kedilere göre iki kat daha fazladır. Bu durumun en önemli nedeni de erkek kedilerde çiftleşme dönemlerindeki agrasif davranışlarıdır.

Fiv virüsü yoğun bir şekilde salya kan idrar gibi vücut sıvılarında bulunur.

Fiv nasıl ve nasıl bulaşır

Çok sayıda kediniz bulunuyor ve bu kedilerden birinde bu sorun varsa diğer kedilere bulaşma olasılığı çok yüksektir. Bunun ana nedeni ise salyadır, kedileriniz iyi geçiniyor gibi görünse de otun esnasında birbirlerini yaralayabilir ve virüs transferi gerçekleşebilir. Bunun yanında kedileriniz iyi geçinse de bu defa birbirlerini temizleme alışkanlıkları olduğu için salya yolu ile hastalığı bulaştırma ihtimalleri oldukça yüksektir.

Kedinizde bu hastalığın olduğunu ve virüs bulaştığını düşünüyorsanız, en yakın veterinere giderek pratik ve hızlı sonuç alınabilen testlerden yaptırabilirsiniz.
Petiniz sürekli aynı hastalığı yaşıyor ve kronik hale geldi ise fiv den şüphelenebilirsiniz.Özellikle ağız çevresinde ve diş etlerinde oluşan uçuk benzeri kronik hale gelmiş hastalıklar virüsün en önemli belirtilerindendir.

Fiv hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için lütfen buraya tıklayınız.

Etiketler: , , , ,

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir