pati tv Pati Tv
www.Pati.tv Instagramwww.Pati.tv Youtubewww.Pati.tv Facebookwww.Pati.tv Twitter

Fiv Kedi AIDS’i nedir?

Kedilerde Fiv Kedi AIDS’i

Teşhisi ve ilk tanısı 1987 yılında yapılan Fiv (Feline immunodeficiency virus) ismi koyulan virüs, bağışıklık sisteminin olması gerektiği gibi çalışmasını engelleyip hastalıklara karşı savunmasız kalmasına neden olan öldürücü gücü yüksek bir hastalıktır. Fiv davranış ve yapısal özellikleri bakımından, maymunlardan insanlara bulaşmış olan AIDS ile birçok benzerlik göstermektedir. Hastalığın insanlara bulaşma ihtimali bulunmamaktadır. Bağışıklık sistemine zarar verdiğinden dolayı en küçük hastalıklar bile kediniz için büyük bir soruna dönüşebilmektedir. Kedinizin bağışıklığı çöktüğünde zararlı hücreleri tespit edip yok edememesinden olayı kansere hastası olma riski de artacaktır.

fiv

Fiv Nasıl Teşhis Edilir?

Kesin teşhis için kan testi yapılması gerekmektedir. Veteriner hekiminiz tek kullanımlık pratik kan testleri ile tanı konulma sürecini hızlandırabilirsiniz.

Fiv Nasıl Bulaşır

Genel olarak salya yolu, ısırmalar ve derin tırmalamalar yolu ile bulaşmaktadır. Sokakta sürekli rekabet içinde oldukları ve kavga ettiklerinden dolayı hastalığın yayılma seyri sokak kedilerinde daha yüksektir. Anne yoluyla süt alan yavrulara da bulaşmaktadır. Tekrar belirtmek isteriz insanlara bulaşmamaktadır.

Fiv Belirtileri Nedir?

Belirtiler 3 evrede ilerleme göstermektedir.

– Birinci evrede öncelikle lenf bezleri şişer ve ateş yükselir. İlk aşamada deri ve sindirim organları etkilenebilmektedir.

– İkinci evrede semptomlar gözlenemez, bu evrede virüs gizlenir ve bu süreç yıllarca devam edebilir. Bu dönemde bağışıklılık sistemi yavaş bir şekilde yıkıma uğrar.

– Üçüncü evrede belirtileri en üst seviyesine ulaşır, çoğunlukla ağız bölgesinde ve diş etlerinde yaralar oluşur. İshal ve sindirim sorunları yaşama sıklığı artar. Nezle, zatürre, ciğerlerin su toplaması gibi solunum organları rahatsızlıkları görülür. Kısacası bağışıklılık çöktüğünden dolayı her türlü hastalığa karşı savunmasız kalınır.

Yaşanacak olan muhtemel rahatsızlıklar:

– Ağız bölgesi Enfeksiyonları

Kötü ağız kokusu, bıyık bölgesinin altında iltihaplı uçuklar oluşması, diş etlerinde yaralar oluşması

– Solunum Yolu Hastalıkları

Hapşırma ve burun akıntısıyla birlikte görülen üst solunum yolu enfeksiyonları gözlemlenir. Bazı dostlarımızda soluma güçlüğü ve öksürük de gözlemlenmektedir.

– Göz Hastalıkları

Gözlerin ganelinde kızarıklık kanlanma ve korneanın bulanık görünmesi gibi belirtiler gözlemlenebilir.

– Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları

İshal kronik hale gelebilir, kedinizin kumunu temizlerken kuma yayılmış şekilde topaklaşan dışkılar görürseniz kedinizin ishal olduğuna işarettir.

– Deri ve Kulak Enfeksiyonları

Tüylerde yoğun kepeklenme, bölgesel tüy dökülmeleri, iyileşmeyen mantar bözlemlenebilir.

– Sinir sistemi Rahatsızlıkları

Davranış ve kadarkterde değişiklik, Fiv ve Fip olan dostlarımızın kansere yakalanma ihtimali normale göre 5 kat fazladır.

Fiv Nasıl Tedavi Edilir?

Virüsün kontrol altına alınabilmesi için maalesef aşı bulunamamıştır, çeşitli anti viral ilaçlar kullanılarak virüs kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Yaşanan sağlık sorunlarını giderebilmek için antibiyotik kullanılabilir fakat uzun süreli kullanımlar söz konusu olmadığından hastalık tekrarlayabiliyor.

Etiketler: , , ,

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir