pati tv Pati Tv
www.Pati.tv Instagramwww.Pati.tv Youtubewww.Pati.tv Facebookwww.Pati.tv Twitter

Fip Virüsü Nedir?

fip

Fip Nedir?

FIP yani tıbbi adı “Feline Infectious Peritonitis” olan bu hastalık sadece kedilere bulaşmaktadır. Fip virüsü, corona virüsü bulaşmış olan kedi üzerinde mutasyona uğramış halidir. Virüs mutasyona uğramış ve Fip’e dönüşmüşse kedinin bu savaştan sağlıklı çıkması maalesef mümkün değildir, son derece ölümcül bir hastalıktır. Normal şartlarda Corona virüsü bulaştığı kedide sadece ishale neden olmaktadır ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Fakat Corona’nın çok daha agrasif olan mutasyona uğramış olan hali yani FIP’e dönüştüğü zaman tedavi edilemez ve son derece ölümcül bir hal alır. Hastalık son derece bulaşıcı bir seyirde devam eden bir hastalık, bu hastalık sokak kedileri, ev kedileri doğada yaşayan vahşi kediler dahil tüm kedi ailesinde görülebilir.

Fip Virüsü Nasıl Bulaşır

Kedilerin bir çoğu corona virüsünü taşımaktadır fakat bu virüsün mutasyona uğrama sebebi henüz bilinmemekle birlikte hala gizemini korumaktadır. Bu virüsü taşıyan kedilerin bazılarında virüs mutasyona uğramamaktadır ve kediye herhangi bir zarar vermemektedir. Ama şanssız bası dostlarımız üzerinde mutasyona uğrayarak ölümcül olan Fip hastalığına neden olmaktadır. Bir diğer bilgi ise hastalığın dışkı yolu ile bulaştığıdır. Eğer bulunduğu ortamda birden fazla kedi bulunuyorsa acil bir şekilde hasta kedi diğer kedilerden izole edilmelidir.

Fip teşhisi

Hastalığın iki farklı türü bulunmaktadır: Islak Fip ve kuru Fip. Corona virüsü, mutasyona uğrayıp Fip’e dönüşür dönüşmez, ıslak biçimi görülmektedir. Hastalık bulaşan kedinin karında sıvı birikmesi, ateş yükselmesi, sarılık ile birlikte kilo kaybı yaşanması gözlemlenmektedir. Hastalığı teşhis etmek çoğunlukla kolay değildir, son aşamada artık kedinizin her zamankinden keyifsiz olduğunu, oyun oynama isteğinin olmadığını hatta yerinden pek hareket etmek istemediğini yani kısacası yaşam sevincinin olmadığını görüyorsanız, patisinin her zamankinden yüksek ısıda olduğunu ve bu belirtilerle en önemli belirti olan kedinizin soluk alma hızının arttığını ve karnından solumaya başladığını gözlemliyorsanız en kısa zamanda veterineriniz ile iletişime geçmenizde fayda bulunmakta.

Fip Virüsü Tedavisi

2016 yılına kadar Fip hastalığının tedavisi bulunamamıştı ve FIP’in bilinen yada uygulanan herhangi bir tedavisi yoktu maalesef ki belirtiler gözlemlendikten kısa bir süre sonra kediyi kaybetmek ve ölümü kaçınılmaz haldeydi. Fakat Amerika’nın Kansas eyaletinde tıbbi çalışmalar yürüten bir ekip geliştirdikleri bir antiviral ilacın Fip virüsü ilerleyişini durdurup, hastalığın ilerleme sürecini durdurup seyrini geri çevirebilme olasılığının olduğunu ve yapılan çalışma sonucunda bunu başarabildiklerini belirtmişlerdir. yapılan deneyde FIP hastası olan kedilerin, 20 günlük boyunda uygulanan antiviral tedavi sonucunda tamamen sağlıklarına kavuştuklarını teyit etmişlerdir.

Etiketler: , , , ,

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir