pati tv Pati Tv
www.Pati.tv Instagramwww.Pati.tv Youtubewww.Pati.tv Facebookwww.Pati.tv Twitter

Fip Tedavisi

fip tedavisi

Bu bilgiyi üzülerek belirtiyoruz fakat Fip tedavisi için uygulanan herhangi bir yöntem bulunmamakta. Bu virüse maruz kalmış kedilerin hastalık seyirleri çok yüksek bir oranda ölüm ile sonuçlanmakta.

Kedinize veterineriniz tarafından yapılacak testler sonucunda Fip teşhisi koyulmuş ise henüz yaygın bir tedavisi olmadığından yapmanız gereken kedinizin yaşamının sonlanacağı döneme kadar konforlu bir yaşam süreci sağlamaktır.

Bir diğer seçeneğiniz ise kenidiz için uyutma (ötenazi) yöntemidir. Bu yöntemi seçmek isizin için çok zor olacak farkındayız fakat virüs “ıslak fip” olarak görülüyorsa kediniz bir hafta ile on gün arasında ızdıraplı bir süreç geçirecek ve süreç ölüm ile sonuçlanacak. Bu bilgileri göz önünde bulundurarak veterinerinizden de bilgi alabilirsiniz. Bu seçeneği tercih etmediğinizde yaşanılacak şey ise kedinizin yaşadıklarını gördüğünüzde pişmanlık olacaktır. Bu bilgiyi, kedisini bu sinsi hastalık yüzünden acılar çektiğini görerek kaybetmiş biri olarak yazıyorum. Kedimi son gününe kadar tedavi edilebilmesi için her gün veterinere götürdüm uygulanmayan tedavi yöntemi kalmadı fakat son gün kedimi veterinere götürdüğümde karnının şişmesine neden olan sıvının ağzından ağzından gelmeye başladığını görerek canım kedimin acı çekerek ölüşünü izlemek zorunda kaldım. Ne kadar zor olduğunu biliyorum fakat kedinizi uyutma seçeneğini düşünmenizi öneriyorum.

Yukarıda yazdıklarımız mevcut durumda yaşanacaklar fakat fip tedavisi için umut verici gelişmeler de yaşanmakta biraz da bunlardan bahsedelim;

Fip Tedavisi Araştırmaları

Bilim adamları fip nasıl tedavi edilir sorusuna cevap bulmak amacı ile sekiz ayrı kediye Fip virüsü enjekte ettiler. Virüs sahibi kedilerin belirtileri, normal seyrinde devam ederken durumlar ağırlaştığında kedileri rahatlatacak şekilde sıvı ve ilaç takviyesi yaptılar. Deneysel olarak geliştirilen antiviral ilacın kullanıldığı bir tedavi yöntemi başlatıldı. Denek olarak kullanılan kedilere gün içinde iki defa birer doz olmak üzere deri altı enjeksiyon uygulandı. Maalesef, denek kedi grubundan iki kedi fip virüsü belirtilerini ileri seviyede göstermeye başladığından ve durumları ağırlaştığından iki kediye uyutma seçeneği (ötenazi) uygulandı ki o iki kediye diğer kedileri kurtarma yolunda yaşamlarını yitirdikleri için minetarız… Kalan 6 kedi ise mucizevi bir şekilde iyileşme gösterdiler.

Umarız bahsettiğimiz çalışmadan alınacak veriler yeni çalışmalara ışık tutar ve bir ilaç yada aşı üretilir, dünya genelinde erişilebilir ve kedilerimizi bu sinsi hastalık yüzünden kaybetmeyiz.

Etiketler: , , ,

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir