pati tv Pati Tv
www.Pati.tv Instagramwww.Pati.tv Youtubewww.Pati.tv Facebookwww.Pati.tv Twitter

Fip Nasıl Bulaşır?

fip

Öncelikle fip nasıl bulaşır sorusunu cevaplamaya çalışalım. Fip virüsü genel olarak dışkı yolu ile bulaşmaktadır. Aynı evde yada ortamda yaşayan kedilerden birinde Fip virüsü varsa ve aynı tuvalet kabını kullanıyorlarsa fip virüsü mutlaka diğer kediye yada kedilere bulaşmış durumdadır. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız mutlaka her iki kediye de test uygulanana kadar kedileri ayırmanız gerekmektedir.

Kediler enfeksiyona maruz kaldıkları ilk bir iki hafta içinde virüsü salya yolu ile de bulaştırabildikleri düşünülmektedir bu aşamada birbirlerini ısırmaları yada yalayarak tımarlamaları büyük virüsün yayılmasında büyük etkendir.

Birçok kedi virüse maruz kaldıktan sonraki bir sene içerisinde dışkılarıyla da Fip virüsü salgılamayı sonlandırıyor çünkü virüs kapan kedinin bağışıklık sistemi bu süre içerisinde virüsü büyük oranda saf dışı bırakıyor.

Kediler Fip virüsü ile ilk karşılaşmada hapşırma, burun ve göz akıntısı ile belirini göstermeye başlar. Bu aşamada orta derecede seyreden üst solunum yolu hastalığı gözlemlense de genellikle belirgin kesin teşhis konulacak belirtiler gözlemlenemez.

Yine bazı kediler de düşük seviyeli barsak hastalığı mesela ishal meydana gelebilir. Virüse yakalanan kedilerin şanslı olanları virüsün taşıyıcısı haline gelseler de kedilerin birçoğunun iyileştiği gözlemlenir. virüs bulaşmış kedilerin sadece küçük bir bölümü bağışıklılığı çöktüğü için ölümcül hastalıklara yakalanır.

Fip Belirtileri ve seyri

Kedinizde en sevdiği yiyecekleri hatta yaş mamaları bile reddedecek kadar şiddetli iştahsızlık gözlemlenmektedir.

Yüksek seviyede halsizlik, mesela sevdiği oyuncaklara ve oyun şekillerine tepkisizlik görülmektedir.

Yüksek ateş gözlemlenmektedir. Eğer kediniz teması seven bir yapıdaysa bunu patilerine dokunarak bile fark edebilirsiniz.

Karın bölgesinde nefes almasını engelleyecek ve soluğunu hızlandıracak kadar su toplanması bu durum “ıslak fip” olarak adlandırılmaktadır.

Kedinizin göz renginde değişiklik görülmesi, aynı insanlardaki sarılık benzeri bir şekilde kedinizin göz rengi farklı bir . hale gelebilir hatta bulanıklaşabilir.

Bağışıklılık sisteminin iflas etmesinden dolayı kedi nezlesine yakalanması ve solunumda zorluk yaşaması Fip bulaştıktan sonraki gözlemlenebilecek belirtilerdendir.

Islak Fip

Kedinizde göğüs içinde veya karın bölgesinde sıvı birikmesi ile belirti gözteren ıslak formu, solunuda zorlanmaya ve sık nefes alınmasına neden olur.Karın bölgesinde aşırı genişleme gözlenmektedir. Diğer belirtiler bağışıklılık sisteminin çökmesi ile iştahsızlık, üyksek ateş ateş, kilo kaybı ,sarılık ve ishaldir.

Kuru Fip

FIP’in kuru formu iştah kaybı,ateş,sarılık ve kilo kaybıyla karakterizedir,fakat vücutta sıvı birikimi söz konusu değildir. Kuru FIP formunda göz ve sinirsel belirtiler de görülebilir.Örneğin;yürümede ve ayağa kalkmada güçlük görülebilir ve her an paraliz(felç) gelişebilir. Görme kaybı da gelişebilir.

Etiketler: , , ,

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir